Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
eMule de Web Arabirimi Nedir ve Nasıl Kullanılır ? | Skullcrusher | ORG
   
 
 

eMule de Web Arabirimi Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Pazartesi, 16 Nis 2007 Bilgisayar, Program yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Yokluğum zamanında eMule hakkında gelen sorulardan bir tanesi hakkında ayrı bir başlık açılmaya layık iyi bir soruydu. Çünkü eMule hakkında bilmediğim ama ilgimi çeken bir konuya parmak basıyordu. "eMule de Web Arabirimi Nedir ve Nasıl Kullanılır?" Evet sorumuz yani sorunuz bu. Simdi sizlere eMule nize uzaktan erişim sağlayan, onu kontrol etmenize yarayan Web Arabirimini anlatacağım.

Web Arabirimi Nedir ?

Web Arabirimi; eMulede, "Seçenekler > Web Arabirimi" başlığında bulunur. Görevi, eMulenize uzaktan yani bilgisayarınıza başka bir bilgisayardan ulaşmanıza yarar. Bu sayede eMulenizi 7/24 açık bırakıp gidebilir, daha sonra ya bu dosyalar ne oldu diyip bakabilirsiniz. eMulenize inmesi için yeni dosyalar ekleyebilirsiniz. Serverlarınızı güncelleyebilir, inen dosyalarınıza bakabilirsiniz. Yani Web Arabirimi size eMulenizi dışardan bile kontrol imkanı sunuyor.

Peki Web Arabirimi Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle aşağıdaki resmi bir inceleyin. Web Arabirimini Genel başlığında etkinleştirip, Gzip sıkıştırmasını aktif hale getirin. Ardından bilgisayarınıza girmek için 4711 TCP (Web Arabirimi) portunu kullanabilirsiniz. (Bu portu modeminizden TCP olarak açacaksınız.) Şablon kısmına eMulenizin "config" klasöründe olan "eMule.tmpl" dosyasını gösterin. Eğer öyle bir dosya yoksa eMulenin son sürümünü indirin onun içinde olacaktır. Sonra kendinize bir yönetici parolası belirleyip Tamam diyip çıkın. Web Arabirimi Nasıl Kullanılır ın birinci basamağını başarı ile tamamladığınızda ikinci basamak olan uzaktan kontrol kısmına geçebilirsiniz.

Peki Web Arabirimi Nasıl Kullanılır 2. basamakta ise ilk iş olarak birinci basamakta tanımladığınız bilgisayarınıza bağlanmak için kullanacağınız Portu modeminizden açmak olmalı. Bunu aynı eMule port açma konusunda olduğu gibi yapacaksınız. Açacağınız portu TCP olarak açacaksınız.. Portu açmanın ardından sıra bilgisayarınızla bağlantı kurmanızı sağlayacak ip numarasına geldi. Bu aşamada ip numaranızın statik yada dinamik olması fark etmez. Sürekli ip numaranızı not edip (statikse) onu adres olarak yazmanıza gerek yok. En güzelinden bedava bir adres alıp ip numaranızı ona yönlendireceğiz. Bunun için ben http://www.no-ip.com/ u tercih ediyorum. Gerçekten çok iyi bir hizmet. http://www.no-ip.com/ dan bir üyelik aldıktan sonra kendinize bir domain yaratın. Ayarları aşağıdaki gibi yapıp kaydedin. Ayarlardaki ip kısmına dokunmayın, o sizin o anki ip numaranızdır.

Bu işlemin ardından sıra geldi ip numaramızı sisteme girecek programı indirmeye. Öyle ya, bizim ip numaramız dinamik ip, sürekli değişiyor ve bu değişikliği http://www.no-ip.com/ a bildirecek bir şey olmalı. İşte bu noktada http://www.no-ip.com/downloads.php.php adresine girip, sisteminize göre olan programı indirip kuruyorsunuz. Programı kurduktan sonra "Edit" bölümünden http://www.no-ip.com/ üyelik adınızı ve şifrenizi girin. Ardından listeden programın ip numaranızı bildireceği domaini seçin. Son olarak da Options bölümünde "Standart" sekmesinden "Run at startup" ve "Connection" bölümünden "Override automatic connection detection" seçeneklerini seçin. İlki programı windowsla birlikte başlatmaya, ikincisi ise aşağına sizin belirlediğiniz dakikalarda ip numaranızın değişip değişmediğine bakmasına yarar. Eğer değişirse bunu sisteme yani sizin domaininize bildirir ve sistemde günceller. Ok diyip çıkın.

Şimdi deneme zamanı. Deneme için öncelikle kendi bilgisayarınızdan bir deneme yapın.

Deneme linkiniz: http://127.0.0.1:4711/

Not: 127.0.0.1 sizin localhost ip numaranız, 4711 de sizin eMulenizde tanımlı olan ve modeminizden açtığınız porttur. Eğer başka bir port açtıysanız onu yazmalısınız.

Deneme sonunda şöyle bir sayfa çıkmalı.

Daha sonra http://www.no-ip.com/ dan aldığınız domainin yönlenmesi bittikten sonra (3-4dk sürebilir aktif olması) onu da deneyin. Aynı sonucu almalısınız.

Eğer tüm bu işlemleri doğru yapıp giriş yapabildiyseniz sizi kutluyorum, çünkü artık eMulenizi uzaktan kontrol edebileceksiniz. :)

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok