Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Hosts dosyası nedir? Nasıl kullanılır? Reklamlar ve zararlı siteler nasıl engellenir? Yasaklı sitelere nasıl erişilir? Nasıl serbest dolaşım sağlanır? Flash reklamlar nasıl engellenir? | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Hosts dosyası nedir? Nasıl kullanılır? Reklamlar ve zararlı siteler nasıl engellenir? Yasaklı sitelere nasıl erişilir? Nasıl serbest dolaşım sağlanır? Flash reklamlar nasıl engellenir?   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Merhaba, bu yazımda uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konuyu anlatacağım. Hosts dosyasının bilgisayar güvenliğinde kullanılması. Biliyorsunuz internet ortamı artık reklamlardan, pop-up pencerelerden geçilmiyor. Nereye tıklasanız, pat die bir pencere açılıyor; yok kontör al, yok arkadaş ol, yok yatak arkadaşı, yok sex arkadaşı, yok şu, yok bu uzayıp gider bu liste. Daha geçen gün (dünmüydü yoksa bilmiyorum) haberlerde bu kontör sitelerinden virüs yolu ile kredi kartı falan alan bi çete yakalanmış. Bende bu konuda hosts dosyası kullanarak kendimizi nasıl daha iyi koruyabiliriz onu anlatmaya çalışacağım. Tabi ki kusursuz güvenlik yoktur, ama hiç olmamasından iyidir heralde. Yazıda ki içeriğin fazla olması ve kolay anlaşılır olması açısından başlıklar halinde konuları açıklayacağım.


Hosts dosyası nedir?

Hosts dosyası adres (ip) defteri gibi birşeydir. Bir siteye girmek istediğinizde bilgisayarınız ilk önce Hosts hosyasında bu sitenin ip’si olup olmadığına bakar. Eğer varsa o adresi kullanır. Eğer yoksa internet servis sağlayıcınızdan ister. Eğer internet servis sağlayıcınız (örneğin Telekom) bir siteyi engellediyse (örneğin youtube.com) o siteye giremezsiniz.

Hosts dosyası işletim sistemlerine göre;

Windows 7   = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows Vista = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows XP   = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows 2K   = C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

klasörlerinde bulunur.

 

Hosts dosyası nasıl kullanılır?

Dosyayı kolaylıkla bir text editoründe (Notepad, Notepad2, Notepad++) açabilir ve editleyebilirsiniz. Ben Notepad++ programını kullanıyorum, gelişmiş ve kullanım kolaylığı açısından kullandığım en iyi metin editörü (Notepad’e kıyasla tabi :) ) Dosyayı açmak için herhangi bir program tanımlı olmadığından “Birlikte Aç…” seçeneğinden program seçmeniz gerekir.

 

1-/ Bir siteyi erişime açmak (Youtube Hosts ayarları için geçiş yapın)

Şimdi ilk örnek olarak bir yasaklı bir siteyi, ip adresini Hosts dosyasına ekleyerek erişime açalım.

Örnek olarak www.sharebus.com sitesini ele alalım. Görüldüğü üzere mahkeme kararı ile engellenmiş.

Şimdi bu sitenin ip adresini Hosts dosyasına ekleyelim. Öncelikle bu sitenin ip adresini öğrenmeliyiz. Bunun için online bir servisten yararlanmalıyız. Site engelli olduğundan bilgisayarımızdan ping atmamız bir işe yaramaz. Online servis olarak http://www.kloth.net/services/nslookup.php adresini kullandım. Google’da “nslookup” olarak bir arama yaparsanız sizde bir çok servis bulabilirsiniz. Neyse dediğim adrese gidip www.sharebus.com için bir sorgulama yaptığınızda karşınıza;

Name:	 http:www.sharebus.com
Address: 95.211.10.150

cevabı çıkacak. Anlaşılacağı üzere sitemizin ip adresi 95.211.10.150.

Bu ip adresini;

95.211.10.150 www.sharebus.com
95.211.10.150 sharebus.com

şeklinde ekleyelim. (Hosts dosyasına ip adresleri bu formatta ekleniyor. “ip adresi + site adı”) Kaydedip çıkalım.

 

1-2 biledin 3 dk sonra siteye tekrar ulaşmaya çalıştığımızda görüntüdeki gibi açıldığını göreceksiniz. :)

Ve sonuç;

 

2-/ Bir siteyi erişime kapamak

Şimdi ki örneğimizde bir siteyi erişime kapayalım. (reklam ve zararlıların engellenmesindeki yöntem)

Örnek olarak www.google.com a erişimi engelleyelim.

Tek yapmamız gereken Hosts dosyasına;

127.0.0.1 www.google.com

satırını eklemek olacaktır. Bu satır ile www.google.com adresini 127.0.0.1 a yönlendiriyoruz.

 

Ve sonuç;

 

Temel olarak Hosts dosyası kullanarak sitelere erişimi açma kapama bu şekilde. Şimdi gelelim reklam ve zararlı sitelerin nasıl engelleneceğine.


Hosts dosyası kullanılarak reklamlar ve zararlı siteler nasıl engellenir?

Bu konunun demin anlattığım yöntemden hiç bir farkı yok. Tek farkı bu işi için düzenlenmiş Hosts dosyasının olması ve bizi zahmetten kurtarması. Sonuç olarak bizim tüm siteleri bilip engellemek için dosya yazacak halimiz yok. Bu iş için kullanacağımız Hosts dosyası MVPS HOSTS dosyası. Öncelikle şunu demeliyim ki bu dosya “the best of the best in Freeware” seçilmiş. Yani “Freeware kategorisinde en iyilerin en iyisi” ve bunu gerçekten hakediyor.

İlk önce sitesine gidip; http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm dosyayı indiriyoruz. (isterseniz direk indirin). Ve ya direk ip adreslerini alıp Hosts dosyasına kopyala yapıştır ile geçirimek isterseniz http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.txt

Eğer önceden editlediğiniz bir Hosts dosyanız varsa, indirdiğiniz MVPS HOSTS dosyasını metin editöründe açıp, (ya da http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.txt adresinden) içindeki satırları kendi hosts dosyanıza kopyalayabilirsiniz. Yok daha önce hiç ellemediyseniz, kullandığınız kendinize ait bir Hosts dosyası yoksa direk işletim sistemize göre hangi klasördeyse o klasöre gidip oraya kopyala yapıştır diyerek koyabilir, değişimi onayla diyebilirsiniz.

Örneğin ben youtube a erişim için de Hosts dosyasını kullandığım için ben böyle birşey yapamam.


Yasaklı sitelere nasıl erişilir? Nasıl serbest dolaşım sağlanır?

Ayrıca, engelli sitelere erişime açmaktan bahsettik madem şu DNS konusuna da değinelim. Her engellenen sitenin ip’sini bulup Hosts dosyasına eklemek yerine (ki böyle birşey yapan yoktur heralde) serbest dolaşım imkanı sağlayan bir DNS bulup bunu ayarlara girdiğinizde göreceksiz ki önünüzde ki bir çok engel otomatik olarak kalkacak. Avrupada vizesiz seyahat etmek gibi. :)

Bunun için de; www.opendns.com sitesinin sağladığı olanaktan faydalanacağız.

Ağ Bağlantıları > Yerel Ağ Bağlantısı > (Sağ Tık) Özellikler > İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP) > Özellikler

Penceresini açtığınızda altta “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” bölümüne alttaki ip adreslerini girip kaydettiğinizde işlem tamamlanacaktır.

 

Güncelleme: Google DNS adresleri (alternatif – isteyen bu DNSleri kullanabilir)

 


Flash reklamlar nasıl engellenir?

Yazdıkça aklıma yeni konu geliyor. Laf lafı, konu konuya açar derler ya öyle. Reklamların engellenmesi konusunda uyguladığım bir diğer yöntemde (Firefox kullandığınızı farzederek anlatıyorum bu bölümü) Flashblock eklentisini kullanmak. Bu eklenti sayesinde tüm o kenarlarda adam vur, şınav çek, hüplet, gümlet türü salak kare dikdörtgen reklamlar görünmeden kapanıyor.


Bu anlattığım konu, her formattan sonra ya da başka bir bilgisayar kullandığımda ilk yaptığım şeyler. MVPS HOSTS dosyası, OpenDNS ip’leri girmek ve Flashblock eklentisi yüklemek. Eminim alıştıktan sonra sizin içinde vazgeçilmez olacak. Çok büyük kolaylık sağlıyor. Eğer arada gözüme batan reklam falan olursa onunda adresini Hosts dosyasına ekleyip engelliyorum. Olup bitiyor.


Bir yazının daha sonuna geldik. Nasıl bir başlık koyacağımı bulamadığım için biraz uzun bir başlık oldu kusura bakmayın. İyi, keyifli ve güvenli sörfler ;)

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
 1. erdem
  Pazar, 19 Haz 2011 zamanında 13:03 | #1

  Çok teşekkür ettim. Hosts’u ilk duydugum yer burası değil fakat, nedir nasıl kullanılır detaylarıyla öğrendiğim yer burasıdır. Verdiğiniz freeware hosts dosyasının içindekilerde baya bir işime yaradı. Engelleme olmasını istemediğim yerleri ekledim bir de buradaki freeware engelli siteler listesiyle birleştirdim. Şu an harika oldu. Tekrar teşekkür ederim. Bilgi gizli kalmamalı.

 2. selami
  Pazartesi, 23 Ağu 2010 zamanında 08:03 | #2

  Arkadaşım emeğine sağlık, ekledim bu siteyi favorilerime. İyi çalışmalar.

 3. Pazartesi, 26 Tem 2010 zamanında 01:51 | #3

  keykopat demiş ki: 25 Tem 2010 @ 17:42
  Teşekür ederim değerli kardeşim. Anlaşılır ve açık anlatımların sayesinde hosts dosyasını değiştirdim. Youtube yine açılmadı, ama olsun en azından böyle bir ayarlama seçeneği olduğunu öğrendim. Belki bir yerde hata yapmışımdır. Ellerine ve beynine sağlık kardeşim.

  DNS ayarlarınıda değiştirmen gerekli. “Yasaklı sitelere nasıl erişilir? Nasıl serbest dolaşım sağlanır?” maddesinde ki Google DNS’lerini kullanabilirsin.

 4. Pazartesi, 26 Tem 2010 zamanında 01:49 | #4

  harun demiş ki: 25 Tem 2010 @ 16:50
  Abi bana internette gezinirken aniden günde 1 2 kere çıplak kadınların olduğu bir site çıkıyor, bende onu engellemek istiyorum ama başaramadım. Bi yardım etsen.

  Yazıda ki 2. madde olan “2-/ Bir siteyi erişime kapamak” ta istediğin anlatılıyor aslında. Format olarak HOSTS dosyasını açtıktan sonra engellemek istediğin siteyi “127.0.0.1 http://www.engellemek-istenen-site.com” şeklinde eklemen yeterli.

 5. keykopat
  Pazar, 25 Tem 2010 zamanında 17:42 | #5

  Teşekür ederim değerli kardeşim. Anlaşılır ve açık anlatımların sayesinde hosts dosyasını değiştirdim. Youtube yine açılmadı, ama olsun en azından böyle bir ayarlama seçeneği olduğunu öğrendim. Belki bir yerde hata yapmışımdır. Ellerine ve beynine sağlık kardeşim.

 6. harun
  Pazar, 25 Tem 2010 zamanında 16:50 | #6

  Abi bana internette gezinirken aniden günde 1 2 kere çıplak kadınların olduğu bir site çıkıyor, bende onu engellemek istiyorum ama başaramadım. Bi yardım etsen.

 7. Cuma, 16 Tem 2010 zamanında 17:44 | #7

  Gerçekten çok teşekkür ederim. Arkadaşın dediği gibi, anlatım olarak gerçekten çok iyisiniz. Bu tarz yazıları yazarken mutlaka, hiç bilmeyen kişinin anlayacağı dilde anlatmak çok önemli, malesef bunu yapan kişi sayısı çok az. Teşekkür ederim. Sizin şu worldpress dökümanlarınızı okumam için sebep çıktı bana. Blog açan açana bende açayım dedim ama bakalım :)

 8. kuaterner
  Salı, 06 Tem 2010 zamanında 01:11 | #8

  Süper. Emeğine, eline sağlık. Teşekkür ederiz.

 9. alper
  Pazar, 20 Haz 2010 zamanında 14:08 | #9

  Kardeşim çok teşekkür ederim, abuk subuk saçma sapan şeyler yazan sitelerden değilsiniz. Çok beğendim, yazdıklarınız işe yarıyor çalışmalarınız için çok teşekkürler.

 10. fantom
  Pazartesi, 04 Oca 2010 zamanında 02:56 | #10

  Arkadaşım yani sana tek kelimeyle helal olsun diyorum eline sağlık. Bunun için format attım olmadı ama verdiğin bilgiyle hallettim, teşekkürü bir borç biliyorum.

 1. şimdilik geri bağlantı yok