Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Photoshop : Araç Kutusu (ToolBox) | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Photoshop : Araç Kutusu (ToolBox)

Salı, 24 Eki 2006 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Photoshop uygulamalarına başlamadan önce, photoshopta kullanacağımız araç ve gereçlerimizi öğrenmemiz gerekiyor. Bu araç ve gereçler adı üzerinde Toolbox (yani araç Kutusu) da bulunuyor. Toolbox a "Window > Tools" sekmesinden ulaşabilir isteğimize bağlı kapatıp açabiliriz.

Araç kutusu resimde görünen araçları ve görünmeyen araçları içerir. Görünmeyen araçlara yanlarında " " olan ikonlara farenizle uzun süre basılı tutunca ulaşabilirsiniz.

Şimdi Araç Kutumuzu tanımaya başlayalım…

 

Araç kutusu solda görünen öğemizdir. İçerisinde photoshop ta istediğimiz şeyleri yaparken kullanacağımız araçları barındırır. Bu araçların ne olduklarına gelince…

 

 

"Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak resmimiz üzerinde faremizi sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer. "Elliptical Marquee Tool", Şayet Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak resmimiz üzerinde faremizi sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer. Diğerleri, tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar.

 

"Move Tool", Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)’ı taşımanıza yarar. Otomatik seçim özelliği olduğu gibi resmin üzerinde iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Kılavuzluk görevi vardır. (V)

 

"Lasso Tool", Kement Aracı denir. Resminiz üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz. Resmin belli noktalarını tek tek seçmenize "Polygonal Lasso Tool" yardım eder. "Magnetic Lasso Tool" ise kontrast ve renge duyarlıdır.

 

"Magic Wand Tool", resim üzerindeki benzer renkleri seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.

 

"Crop Tool", Kesme Aracı denir. Resminizdeki fazlalıkları kesmenize, fazlalıkları temizlemenize ve resminizi serbest olarak döndürmenize yarar.

 

"Slice Tool", Dilimleme Aracı, resim üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. Resminizi dilimlere bölebilirsiniz. "Slice Select Tool" ise dilimleri seçmemize yarar.

 

 "Spot Healing Brush Tool", bu seçenek lekeleri temizlemeye yarar. Mesela benekler varsa onları yada resimde istemediğiniz bir leke. "Healing Brush Tool", Alt tuşu ile belirlediğiniz noktayı alarak başka bir yere fırça ile taşımanıza yarar. "Patch Tool", Lasso Tool’da olduğu gibi elinizin hareketleriyle seçtiğiniz bölgeyi taşımanıza yarar. "Red Eye Tool", ilede adı üzerinde kırmızı gözleri düzeltmeye yarıyor. Alt tuşu ile seçilen alana etki ediyor.

 

"Brush Tool", Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar. "Pencil Tool", Kalem Aracıdır. Sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır. "Color Replacement Tool", uygulanan alana seçilen rengi uygular. Resme zarar vererek boyamaz sadece seçilen renk tonuna göre renkleri değiştirir. Örneğin bir resme kırmızı veya mavi cam arkasından bakıyormuş gibi.

 

"Clone Stamp Tool", ile resmin bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar. "Pattern Stamp Tool" ise hafıza-şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.

 

"History Brush Tool", resmin arka plan rengini kopyalayıp resim üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar. "Art History Tool" ise kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederek, fırça etkisiyle boyama yapar.

 

 

"Eraser Tool", Silme Aracı, resim üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin veya resmin görünmesini sağlar. "Background Eraser Tool", arka plan rengini silerek resmi transparan yapar. "Magic Eraser Tool" ise tek tıklama ile resmin arka plan rengini silerek resmi transparan yapar.

 

"Gradient Tool", iki yada daha çok rengin birbiri arasında yumuşak geçiş yaparak seçili alanın boyanmasını sağlar. "Paint Bucket Tool", Boya Kovası ile seçili alanı, Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ile doldurabilirsiniz.

 

"Blur Tool", resme kenarlardan dışa doğru belirsizlik hissi verir. "Sharpen Tool", resmin kenarını dışa doğru keskinleştirme hissi verir. "Smudge Tool", resmin rengini dağıtmak, renkleri birbirine karıştırma, leke hissi verir.

 

"Dodge Tool", resimde aydınlanmış-ışıklanmış alan sağlar. "Burn Tool", resimde koyulaşmış-kararmış alan sağlar. "Spone Tool", ise resmin renk doygunluğunu azaltıp, çoğaltmaya yarar.

 

"Path Selection Tool ve Direct Selection Tool", Pen Tool ile resim üzerinde herhangi bir yerde seçim yaptığımızda veya bir parça seçtiğimizde seçim noktalarını ve kontrol hatları ile kontrol noktalarını tespit ederler.

 

"Horizontal Type Tool", yazı yazma aracıdır. Resmin istediğiniz herhangi bir yerinde seçili alan oluşturtarak yatay yazı yazabilirsiniz. "Vertical Type Tool",boylamasına yazı yazmaya yarıyor. "Horizontal Type Mask Tool", H. Type Tool dan tek farkı yazı yazarken arkaya yani resmin tamamına renk vermesi. "Vertical Type Mask Tool", bir önceki özelliği diklemesine yazarak kullanıyor.

 

"Pen Tool", etkili ve denetimli seçim alanları sağlar, yapılacak resmin düzgün kenar rotaları-yönleri çizmemize izin verir.

 

"Rectangle Tool", en üstte Rectangular Marquee Tool bölümünde anlattığımız işlemleri yapar. Ancak bu aracın farkı Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ne ise uygulandığı yerde direkt o rengi kullanır ve maskeleme yapar. İsterseniz daha sonra üzerine çift tıklayarak rengi değiştirebilirsiniz. Resimde de görüldüğü gibi, "Rounded Rectangle Tool", "Ellipse Tool", "Polygon Tool" olarak da kullanılır. Her birinin kenarlıkları, yarıçapları "Tool Options Bar" ‘dan ayarlanabilir. "Line Tool", çizgi aracıdır. İstenilen kalınlıkta düz çizgiler çizer. "Custom Shape Tool", Photoshop’un hazır şekiller listesini kullanmamızı sağlar.

 

"Notes Tool", resme açıklayıcı yazı ve ses ekler. Ancak bu eklentiler sadece PSD formatında etkindirler.

 

"Eyedropper Tool", resim için örnek renk seçmemizi sağlar. Resmin hangi rengine tıklarsanız o rengi alır. "Color Sampler Tool", Info sekmesinde seçilen rengin değerini gösterir. Measure Tool, resimde iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmemizi sağlar.

 

"Hand Tool", ekrana sığmayacak şekilde büyültülen resimlerde görünmeyen yerlere ulaşmak için kullanılır.(H)

 

"Zoom Tool", resmin istenilen bölümüne yakınlaşmayı veya uzaklaşmayı sağlar. (Z)

 

"Palet" (Renk Seçim Aracı), Foreground üstteki rengi, Background alttaki rengi belirtir. Default renk (D) resimdeki gibidir. Sol alttaki minik karelere tıklayarak da default ayarlara geçilebilir. Sağ üstteki oklara tıklayarak alttaki ve üstteki renkleri yer değiştirebilirsiniz (X). Ancak alttaki daima Background, üstteki daima Foreground olacaktır.

 

"Quick Mask Mode", hızlı maskeleme yapmaya veya maskelemeden çıkmaya yarar. (Q)

 

"Full Screen Mode", tam ekran yapar, eski hale gelir. (F)

 

"Jump to ImageReady", ImageReady’ye atlama yapar. Herhangi bir resminiz açıksa doğrudan ImageReady’e gönderip aynı resimde bütün katmanları, efektleri ve filtreleri ile ImageReady’de kullanıma hazırlar. (Ctrl+Shift+M)

 

Yararlanılan Kaynak: aeystudio
Yeniden Düzenleme Skullcrusher

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok