Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Photoshop CS5′te ki Yeni Özellikler | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Photoshop CS5′te ki Yeni Özellikler

Perşembe, 06 May 2010 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Bir önce ki yazımda Photoshop CS5′in çıktığını ve artık bu program ile ilgili inceleme ve uygulamalara yer vereceğimi söylemiştim. :) Bu yazımda Photoshop CS5′in daha ilk bakışta göze çarpan belli başlı özelliklerini kısaca aktarmaya çalışacağım. Kısaca dedim, o yüzden tatmin olmazsanız bu normal. Sadece ne nedir konusunda ilk bakış diyelim. :) Bu konuda Adobe’nin kendi sitesinden kopya çekmem de bir sorun yoktur umarım. :) (tabi ki siz de bakabilirsiniz; Adobe Photoshop CS5 Yeni Özellikler Sayfası)


Photoshop CS5 Extended ile gelen yeni özellikler;

1 Sıra dışı boyama efektleri

Tuval üzerinde renk karışımı olanağı veren Karıştırıcı Fırça; gerçeğe benzer, dokulu fırça darbeleri oluşturmanızı sağlayan Kıl Fırça İpuçları; ekran üzeri renk seçicisi ve diğer araçlarla doğal ve gerçekçi boyama efektleri elde edin.

2 İçerik Duyarlı Dolgu (Content-Aware Fill)

Tüm görüntü ayrıntıları ve nesneleri kaldırıp İçerik Duyarlı Dolgunun geride kalan boşluğu sihirli bir şekilde nasıl doldurduğunu izleyin. Bu çığır açıcı teknoloji aydınlatma, ton ve paraziti eşleştirerek kaldırılan içeriğin hiç yokmuş gibi görünmesini sağlar.

3 Kolaylaştırılan karmaşık seçimler

İyileştirme, birleştirme veya mizanpaja yerleştirme için saç gibi karmaşık görüntü öğelerini kolayca seçin. Seçim kenarları etrafındaki arka plan rengini ortadan kaldırın ve yeni iyileştirme araçları ile seçim kenarlarını otomatik olarak değiştirin ve maskeleri mükemmelleştirin.

4 Adobe Repoussé ile 3D yükseltmeleri

Adobe Repoussé teknolojisi ile tüm katman, seçim, yol veya katman maskelerinden 3D logolar ve resimler oluşturun. Tasarımlarınızı bükün, döndürün, yükseltin, eğin ve şişirin.

5 Kukla Çarpıt (Puppet Warp)

Tasarımlarınız için benzersiz, yeni görünümler oluşturmak için grafik, metin veya görüntü öğelerini düzgün biçimde çarpıtın veya uzatın.

6 Geliştirilmiş 3D gerçekçiliği ve zengin malzemeler

Kolay gölge oluşturma, görüntü tabanlı ışıklar ve cam ve krom gibi malzemelerle 3D nesneleri ve tasarımları geliştirin. Alan derinliği için mesafeyi ayarlayarak 3D sahnenizdeki farklı odak noktalarını keşfedin.


İlk başta göze çarpan yenilikler bunlar. Aralarında “Puppet Warp” gibi eğlenceli, oyuncak gibi özelliklerde var. :) İlerleyen zamanlarda bu özelliklerin inceleneceği çeşitli uygulamalar, dersler, videolar olacak. Aklımda neler anlatacağıma dair şeyler şekilleniyor yavaş yavaş. Bunların dışında teknik olarak bazı özellikleri daha fazla geliştirilmiş, ayrıca daha hızlı olduğu idda ediliyor. Bu yazı için şimdilik bu kadar, gelecek yazıya kadar sağlıcakla kalın ;)

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok