Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Photoshop Ders 24: Photoshop “Displacement Maps” Piksel Değişim Şablonları (FLASH VIDEO) | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Photoshop Ders 24: Photoshop “Displacement Maps” Piksel Değişim Şablonları (FLASH VIDEO)

Cuma, 18 Oca 2008 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Selam Arkadaşlar, Bu dersimizde önemli bir konuya parmak basacağız. Konumuz: Displacement Maps. Bu göz ardı edilmiş ama gerçekten çok kullanışlı uygulamayı elimden geldiğince Photoshop Magazin dergisinde ki (Ocak 2008) Muammer Ulusan’ın yazısından yardım alarak açıklamaya ve anlatmaya çalışacağım. Biraz uzun bir ders olacak. ~15 dakika kadar. :)

Not: Lütfen uygulamayı izlemeden önce makaleyi mutlaka okuyunuz. O zaman uygulamaları çok daha iyi anlayabilirsiniz. Makalede sözü geçen tüm örneklemeleri makalenin sonunda ki flash video da bulabilirsiniz.

Photoshop "Displacement Maps" Piksel Değişim Şablonları
(FLASH VIDEO)

İzleme ve İndirme Linkleri En Alttadır.

"Displacement Maps" Değişim Şablonları uygulaması ile resimlerinizin fiziksel özelliklerini değiştirerek çok farklı görsel efektler elde edebilir, piksellerin farklı şablonlarla değiştirilmesini sağlayarak yaratıcılığınızın sınırlarını inanılmaz boyutlara taşıyabilirsiniz.

Photoshop filtrelerinden "Displace – Displacement Maps" Piksel Değişim Şablonları yeteri kadar önemi anlaşılamamış, yaratıcılığı arttıran çok değerli uygulamalardan birisidir. Çok basit çalışma mantığı olmasına rağmen birçok tasarımcıya karmaşık gelen "Displace" filtresini kullanarak deniz, göl, su yüzeylerinde çok gerçekçi yansımalar elde edebilir, her türlü doku, bayrak, logo dalgalandırabilir, resimlere kağıt kıvrımları ve bombeler verebilir, resim ve desenleri kumaş yüzeyine giydirebilir, yüz ve cilt üzerine dövme, resim, çizim, yazı yerleştirebilir, gerçekçi su damlaları oluşturabilir, doku şablonları kullanarak; suluboya, yağlıboya vs. resimler yaratabilir, karmaşık geometrik şablonlarla çok değişik görseller meydana getirebilirsiniz.

Esnek bir yapıya sahip olan "Displace" filtresi önceden hazırlanmış Photoshop Değişim Şablonlarını (Displacement Maps) kullanarak, yazı dahil her türlü dokümanın piksellerinde yer değişikliği oluşturmak suretiyle, ton değişikliklerine uygun şekilde deformasyon sağlamaktadır. "Displace" filtresi iki ayrı doküman kullanarak işlemi gerçekleştirmektedir. birinci doküman şablon niteliği, ikinci doküman ise şablondaki açık-koyu (Luminosity) tonları kullanarak deformasyonu gerçekleştirileceği orijinal resimdir. Deformasyon işlemi yapılmadan önce, "Displace" filtresi penceresinde, şablondaki tonlara göre orijinal resimdeki piksellerin kaydırma ayarlarını düzenlemektedir.

"Displace" filtresinde önceden hazırlanmış şablonlar kullanılacağı gibi, ayrıca kendiniz de serbest kullanımlı bağımsız şablonlar üretebilir yada Photoshop dokümanlarından özel Değişim Şablonları yaratabilirsiniz.

Displacement Maps (Değişim Şablonları)

"Displacement Maps" Değişim Şablonları, "Displace" filtresiyle birlikte (Filter > Distort > Displace) rehber şablon olarak kullanılan ve resimdeki piksellerin yatay-dikey-diyagonal yer değiştirmesini sağlayan Photoshop dokümanlarıdır. Genel olarak siyah-beyaz griton "Grayscale" hazırlanan "Displacement Maps" değişim şablonları "Bitmap" formatı olarak kullanılmaz ve mutlaka ".PSD" formatında kaydedilmesi gerekir.

"Displace" filtresi, görseldeki piksellerin yerini değiştirirken "Displacement Maps" şablonundaki beyaz, siyah, gri ton değerlerini dikkate alır ve uygulama sırasında, şablonda bulunan %100 değerinde alanlar azami negatif distorsyon meydana getirirken, %0 değerindeki alanlar ise hiçbir değişiklik yaratmaz.

 • %100 siyah ve zemin renkler (R,G,B: 0) = piksellerde aşağı ve sağa maksimum kayma oluşturur.
 • %0 beyaz (R,G,B: 255) = piksellerde yukarı ve sola maksimum kayma oluşturur.
 • %50 gri ve renk tonları (R,G,B: 128) = piksellerde kayma veya oynama yapmaz.

"Displacement Maps" tek kanala sahip ise fiziksel piksel değişimleri diyagonal olarak meydana gelir, birden fazla kanal olduğu taktirde; birinci kanal yatay, ikinci kanal ise dikey deformasyonu gerçekleştirir. Gri geçişlerin bulunmadığı siyah-beyaz şablonlarda piksel kaymaları doğrudan kesik alanlar şeklinde yer değiştirirken, gri geçişlerin kullanıldığı şablonlar ise yumuşak kaymalar, dalgalanma ve kıvrımları oluşturur.

"Displacement Maps" bir çeşit deformasyon maskesi olduğu için resimlerin çözünürlükleriyle herhangi bir ilişkisi yoktur ve her türlü çözünürlükteki RGB-CMYK-renkli-griton resimlerde serbestçe kullanılabilir.

Serbest Şablon Uygulamaları

Yandaki örneklerde görüldüğü gibi Değişim Şablonlarını (Displacement Maps) kendiniz hazırlayarak resimlere çeşitli kıvrımlar verebilir, dalgalanmalar yapabilir, bombeler oluşturabilirsiniz.

 • Uygulama yapacağınız alan büyüklüğünde "Grayscale, 8 bit" olarak yeni boş beyaz bir sayfa açın.
 • Yeni sayfa üzerinde, gerçekleştirmek istediğiniz kıvrım ve bombelere göre, yatay veya dikey siyah alanlar, geometrik figürler, çizgi yada yazıla yerleştirin.
 • Yumuşak dalgalanmalar yaratmak için tüm sayfayı seçip "Blur > Gaussian Blur" kullanarak siyah-beyaz alanları gri ton geçişlere dönüştürün.
 • Hazırladığınız bu sayfaya bir isim vererek "….PSD" formatında masaüstüne kaydedin.
 • Uygulama yapacağınız resmi açın.
 • "Filter > Distort > Displace" seçin.
 • "Displace" penceresinde değişim ayarlarını gerçekleştirdikten sonra "OK" basın.
 • "OK" tuşuna bastıktan sonra çıkan "Open" penceresinde, daha önce hazırlayıp kaydetmiş olduğunuz şablonu çağırın. Photoshop, şablondaki şekil ve ton değerlerine göre resim alanındaki pikselleri kaydırarak fiziksel deformasyonu otomatik gerçekleştirmiş olacaktır.
 • "Displace" filtresini uyguladıktan sonra aynı şablonu bu kez normal Photoshop dokümanı gibi açıp kopyalayarak çalıştığınız resmin üzerine yapıştırın.
 • Yeni bir katman (Layer) olarak yapıştırdığınız şablona "Multiply, Overlay, Hard Light, Linear Light, Vivid Light vs.," farklı kaynaştırma seçenekleri (Blend Modes) uygulayarak kıvrım gölgelerini oluşturabilir, saydamlık (Transparency) değerini azaltarak mükemmel dalgalanmalar yaratabilirsiniz.
 • Aynı görsele yazı, çizim, logo, geometrik şekil vs., birbirinden farklı "Displacement Maps" şablonlar hazırlayarak istediğinizi gibi uygulayabilirsiniz.

 


Horizontal Scale: Yatay kaydırma.

Vertical Scale: Dikey kaydırma.

Stretch To Fit: Alana sığacak şekilde şablonu genişlet.

Tile: Şablonu karolar halinde döşe.

Undefined Areas: Belirsiz boş alanlar.

Wrap Around: Etrafını kapla, sar.

Repeat Edge Pixels: Kenar pikselleri tekrarlayarak çoğalt.

 

Doku Üstüne Şablon Uygulamaları

Deniz, göl, su, kum, duvar, yer, kumaş, yüz, cilt vs., dokular üzerine Değişim Şablonları (Displacement Maps) hazırlayarak mükemmel resim, yazı, çizim, logo, desen kaynaştırmaları, giydirme ve yansımalar da yaratabilirsiniz.

 • Yandaki kumaş örneğinde göreceğiniz gibi, öncelikle zeminin bir kopyası alınarak yeni bir Photoshop sayfasına yapıştırılır ve kumaşın gri ton şablon dosyası (Displacement Maps) yaratılır. Bu şablon dosyanın mutlaka "…PSD" formatında kaydedilmesi gerekir.
 • Gri ton şablon dosyasını hazırlayıp kaydettikten sonra, orijinal resim üzerine istenilen yazı yazılır. (Yazı yerine ayrı bir katmana çizim, logo, desen, vs., yerleştirebilirsiniz.)
 • Yazı (veya çizim, logo, desen vs.,) katmanı seçilir.
 • "Filter > Distort > Displace" filtresi seçilir.
 • "Displace" penceresinde piksel kaydırma, deformasyon ve kaplama ayarları yapılır.
 • "OK" tuşuna bastıktan sonra, daha önce kaydetmiş olduğunuz gri ton kumaş şablonu çağrılır.
 • "Displace" filtresi, gerçekleştirdiğiniz deformasyon ayarlarını dikkate alarak, seçmiş olduğunuz şablondaki ton değerlerine göre yazıyı (veya çizim, logo, desen vs.,) deforme eder ve pikselleri şablona göre yeniden yerleştirir.
 • Yazı (veya çizim, logo, desen vs.,) katmanına "Multiply, Overlay, Hard Light, Linear Light, Vivid Light vs.," farklı kaynaştırma seçenekleri (Blend Modes) ile daha düşük saydamlık (Transparency) değerleri uygulayarak gerçek bir birleştirme yaratmış olursunuz.

 

 • Diğer örnekte ise aynı yöntem kullanılarak, dalgalı deniz zeminin gri ton değişim şablonu hazırlanmış ve "İstanbul" yazısının ikinci bir kopyası ters döndürüldükten sonra (Edit > Transform > Flip > Vertical) bu katmana "Displace" filtresi ile denizin değişim şablonu uygulanmıştır.
 • Ters "İstanbul" katmanının "Blend Mode" ve "Transparency" değerleri değiştirilerek zemine kaynaşması sağlanmış ve degrade maskesi ile hafif eritme yapılarak daha gerçekçi görüntü elde edilmiş.
 • İlk sayfadaki portre çalışmasında önce katman maskesi uygulanmış ve daha sonra yüzün gri ton değişim şablonu hazırlanmıştır. Orijinal resim üzerine İngiliz bayrağı yerleştirildikten sonra ise bayrak katmanı seçilerek "Displace" filtresi ile yüzün değişim şablonu uygulanmıştır.
 • Bayrak katmanının "Blend Mode" ve " Transparency" değerleri değiştirilerek cilt dokusuna kaynaşması sağlanmış ve gerçek bir adaptasyon elde edilmiştir.

 

 • Yukarıdaki duvar örneğinde gene aynı yöntem kullanılarak, duvarın gri ton değişim şablonu hazırlanmış ve "ALİ" yazı katmanına "Displace" filtresi ile duvarın değişim şablonu uygulanmıştır.
 • "ALİ" katmanının "Blend Mode" ve "Transparency" değeri değiştirilerek duvardaki taşlara kaynaşması sağlanmış ve degrade maskesi ile hafif eritme yapılarak daha gerçekçi görüntü elde edilmiştir.

 

 • Yukarıdaki Türk bayrağı örneğinde ise gene aynı yöntem kullanılarak, kumaşın gri ton değişim şablonu hazırlanmış ve "Bayrak" katmanına "Displace" filtresi ile kumaşın değişim şablonu uygulanmıştır.
 • "Bayrak" katmanının "Blend Mode" ve "Transparency" değerleri değiştirilerek kumaşın kıvrımlarıyla kaynaşması sağlanmış ve degrade maskesi ile hafif eritme yapılarak daha gerçekçi bayrak görüntüsü yaratılmıştır.

Hazır Şablon Uygulamaları

Birçok Photoshop kullanıcısı tarafından düzenlenmiş olan yüzlerce hazır değişim şablonlarını (Displacement Maps) "http://www.adobe.com/cfusion/exchange/index.cfm?l=-1&o=desc&exc=16&event=producthome&s=5&cat=195&submit=filter" uzantısından ücretsiz indirebilirsiniz.

"Adobe" sitesinden indireceğiniz yada sizin hazırlayacağınız değişim şablonlarını "Applications > Photoshop CS/CS2 > Plug-Ins > Displacement Maps" klasörü içine yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu klasör içindeki hazır Photoshop değişim şablonlarını da "Displace" filtresi ile resimlerinizde doğrudan kullanabilirsiniz. Hazır şablonlar ile resimlerinizi doğrudan suluboya, yağlıboya, fresk vs., tablolara dönüştürebilir, farklı dokular ve birbirinden ilginç görüntüler elde edebilirsiniz. "Displace" filtresi penceresinde farklı ayarlar da yaparak aynı değişim şablonları ile çok daha yaratıcı görseller de oluşturabilirsiniz.

Not: Farklı "Displacement Maps" şablon örneklerini "www.photoshopmagazin.com" sitemizin "Paylaşım Alanı" bölümünden de ücretsiz indirerek kullanabilirsiniz.

Sevgi, sağlık, başarı dileklerimle mutlu yıllar…

PM (Ocak 2008) Muammer Ulusan’ın makalesi.

 

… İzleme ve İndirme Linkleri …

Video Süresi: ~15 dakika Video Boyutu: 27905 KB
Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
 1. şimdilik yorum yok.
 1. şimdilik geri bağlantı yok