Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Photoshop : Efektler (Layer Effects) | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Photoshop : Efektler (Layer Effects)

Cuma, 27 Eki 2006 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Efektlerin, Ana Menüden, Layer > Layer Style alt menüsünü açarak "Blending Options" adı altında sıralandığını görebilirsiniz. Efektleri incelemeye başlamadan önce iki ayrı efekt çeşidinin olduğunu bilmemiz gerekir. Bunlardan birisi, "Blending Options" dan ulaşılan ve Drop Shadow (Gölge Vermek), Inner Shadow (İçe Gölge), Outher Glow (Dışa Parlaklık), Inner Glow (İçe Parlaklık), Bevel end Emboss (Eğim – şev ve Kabartma Etkileri), Satin (Saten etkisi), Color Overlay (Renk verme), Gradient Overlay (Eğim verme), Pattern Overlay (Desen-model verme), Stroke ( Hat verme) olarak adlandırılan efektlerdir. Bu efektlere, yukarıda belirttiğimiz gibi "Blending Options" altından ulaşabileceğimiz gibi daha kolay yolu olan, Layer Penceresindeki Layer’e çift tıklayarak yada Layer Penceresinin altındaki Effect simgesine ( ) tıklayarak açılan "Layer Style Penceresi" nden ulaşabiliriz. Diğeri ise hem Layer Penceremizin üst tarafında bulunan Açılır Menüden hemde Layer Style Penceresinde ki "Blend Mod" dan ulaşabileceğimiz Layer Efektleridir.

Bu efektler Photoshop’un birçok komutunda karşımıza çıkacaklar. Ancak her yerde aynı özellikleri taşıdığından sadece burada açıklayacağız.

Hatırlarsanız, meydana getirdiğimiz resmimizin üst üste gelmiş bir katmanlar bütünü olduğundan bahsetmiştik. Katmanları alta ve üste sürükleyerek yerlerini değiştirebiliyor, şeffaflıklarını ayarlayabiliyorduk (Opacity). Bu nedenle, Layerları asetat kağıtlara da benzetebiliriz. "Opacity Değerini" düşürdükçe (Şeffaflaştırdıkça) geçirgenliği artıyor ve bir alttaki resmin görüntüsü ortaya çıkıyordu.

Bu hatırlatmadan sonra, öncelikle, resmini gördüğünüz Layer Efektlerini tanıyalım;
Normal: Sıradan asetat katmanıdır. "Opacity" değeri % 0 iken tam geçirgen, % 100 iken geçirgen değildir.
Dissolve: Erime, dağılma etkisi verir. Dağınık, kirli, pürüzlü yüzeylerin yapımında bu efekt çok etkilidir.
Darken: Birbirleriyle etkileşim yapan renklerden koyu olanı baskınlaştırır.
Multiply:
Siyah rengin hakim olduğu koyu bir görüntü elde ederek, iki Layer’ı birbirine kombine eder.
Color Burn: Color Dodge’nin tam karşıtıdır.
Lighten: Darken’in tam karşıtıdır.
Screen: Yine iki Layer’ı kombine ederek bu defa açık renklerin hakim olduğu bir görüntü elde eder.
Color Dodge: Uygulanan renk, uygulayıcının renk değerlerine göre parlaklaşır.
Overlay: "Multipy" ve "Screen" efektlerinin tam orta noktasını bulur.
Soft Light: Hafif bir spot ışığı etkisi verir. Etki rengi koyu ise "Multipy", açık ise "Screen" uygular. resmin kontrastını yükseltir.
Hard Light: "Soft Light’ın daha şiddetlisidir.
Difference: Etkileşen renklerden açık tonda olanı bularak diğer renkten RGB değerini çıkarır.
Exclusion: Difference ile aynı mantıkta çalışmasına rağmen daha yumuşak sonuç verir.
Hue: Etki eden ile etki edilen renk değerleri kombine edilir.
Saturation: Rengin şiddetidir. Etki eden ile edilenin kombinasyonu neticesi renk elde eder.
Color: Rengi farklı şeffaf bir Layer ın diğer Layer’a etkimesini sağlar.
Luminosity: Rengin parlaklığıdır.

 

 

 

 

 

Şimdi de Layer Penceremizde efekt vermek istediğimiz Layerın ortasına çift tıklayarak, "Layer Style" penceresini açıp, resimde sadece ilgili kısmı görünen ve "Layer Style – Blending Options" dan ulaşacağımız Efektleri inceleyelim;

Drop Shadow: Herhangi bir Layer’ de olan ve resim penceremizin içine çizdiğimiz şekle gölge verir. İçindeki ayarları:
Structure:
* Blend Mode: Yukarıda açıklanmıştı (Normal, Dissolve, vd.).
* Opacity: Geçirgenlik, şeffaflık oranıdır. Default (Varsayılan-Standart) değeri %75 dir.
* Angel: Açı’dır. Işık kaynağı ile cisim arasındaki sanal doğrunun yatayla yaptığı açıyı ifade eder. Default değer 120° dir.
* Use Global Light: "Genel ışık değerini kullan." Bunu seçersek, resimdeki gölgeleme yapan tüm ışık değeri ile genel ışık değerini kullanırız. Bunu değiştirirseniz tüm Layerlerdeki ışık değerleri ve açıları değişecektir.
* Distance: Resim ile gölgenin düştüğü zemin arasındaki piksel cinsinden uzaklığı belirler. Default değeri 5′ dir.
* Spread: Gölgeyi yaymak için kullanılan % değeridir. Yüzde değeri çoğaldıkça gölgenin bulanıklığı azalır. Default değeri 0′ dır.
* Size: Gölgenin piksel cinsinden ebatlarını belirler.
Quality:
*Contour: Photoshop’un bünyesindeki desenlerle veya bizim "Define Pattern" ile kaydettiğimiz desenleri, gölgenin dış hatlarına uygular.
*Anti-aliased: Tek piksellik çizgilerin açı kazandıklarında oluşan rahatsız edici çıkıntılarının daha açık bir renkle yumuşatılması ve boşlukların daha koyu bir renkle doldurulması işlemi olan Anti-Alias’ın gölgeye uygulanmasını sağlar.
*Noise: Gölgeye % cinsinden rasgele pikseller ekler.

Buradaki efektlerin özelliklerinin bir çoğu "Drop Shadow" ile aynı olduğundan sadece farklı olan ayarlarını inceleyeceğiz;

Inner Shadow: İçe gölge verme efektidir. Resmin daha uzakta gömülü gibi görünmesini sağlar. Farklı olan, Choke: Gölgeyi içe doğru yayarak resmi boğar.

Outher Glow: Dışa parlaklık efektidir. Resmin etrafına neon ışıkları ile aydınlanma kazandırır. Biz yine farklı olanları inceleyelim,
Structure:
Bu bölümde işaretli kutucuk içine tıklarsanız açılacak olan "Color Picker" den efekte vereceğiniz rengi seçebilirsiniz. Hemen yanındaki "Gradient" ( Eğim ) penceresini açarsanız, buradan hazır şablonları kullanabileceğiniz gibi isterseniz kendinizde şablon hazırlayarak bu efekte uygulayabilirsiniz.
Elements:
Technique: Softer: Parlaklığa yumuşak bir etki verir. Precies: Tam parlaklık sağlar.

Inner Glow: İçe Parlaklık efektidir. Neon ışıkları türündeki efekti cismin içine uygular.
Elements:
Source: Parlaklığı, Center: Ortadan dışa doğru, Edge: Kenardan ortaya doğru verir.
Quality:
Range: Parlaklığın menzilini % cinsinden belirler. Default değeri % 50 dir. Yüzde değeri küçüldükçe içe, büyüdükçe dışa doğru mesafesini ayarlar.
Jitter: Parlaklığın resim üzerindeki stresini % cinsinden belirler.

Bevel and Emboss: Eğim-şev, kabartma efektidir. Aydınlatma ve karartma ile resmin kabarık, zemine gömülü veya şişkin görünmesini sağlar.
Structure:
Style: Burada açılır menüde 5 tane efekt vardır. Outher Bevel: Dışa eğim-şev verir. Inner Bevel: İçe eğim verir. Emboss: Kabartma etkisi yapar. Pillow Emboss: Zeminin alt yüzeyine kabartma efekti vererek resmin zemine gömülmesi etkisini yaratır. Stroke Emboss: resim kenarlarına kabartma etkisi verir. Default ayarı, Inner Bevel’dir.
Technique: Buradaki açılır menüde de üç adet efekt vardır. Smooth: Düzgün, yumuşak etki yapar. Chisel Hard: Kabartmaya sert yontma etkisi yapar. Chisel Soft: Kabartmaya yumuşak yontma etkisi yapar. Default ayarı, Smooth’dur.
Depth: Efektin derinliğini yüzde cinsinden belirler. Default ayarı, % 100 ‘dür.
Direction: Burada yanındaki radyo düğmeleri ile seçilen iki değer vardır. "Up", Işığın sol üstten, "Down", ışığın sağ alttan gelmesini sağlar.Default ayarı, "Up" tır.
Size: Efekt etkisinin yüzde cinsinden boyutudur. Default ayarı, % 5′ dir.
Shading:
Bu bölüm, efekte yapılan gölgeleme ayarları bölümüdür. Gloss Contour: Buradaki hazır şablonlar ile veya kendiniz şablon ekleyerek efektin dış hatlarına parlaklık ekleyebilirsiniz.
Highlight Mode – Shadow Mode: Işık ve gölge tarzlarını, daha önce anlattığımız Layer Efektleri bölümündeki ayarlardır. (Normal, Dissolve, vd.) Default ayarları, Highlight Mode’da Beyaz renk ve Screen, Shadow Mode’da Siyah renk ve Multiply’dir. Opacity değerleri her ikisinde de % 75 ‘dir.
Dikkat ederseniz, "Layer Style Penceresi"nde, Bevel and Emboss efekti altında bulunan "Contour" ve ""Texture" sekmelerini göreceksiniz. Buradan, "Contour" sekmesinden ayrıca efektin dış hatlarına verilen efekt değerlerini ayarlayabilirsiniz. "Texture" sekmesinden de hazır şablonları kullanarak veya kendiniz "Define Pattern" ile yarattığınız şablonlarınız ile resmin üstüne desenler ekleyebilirsiniz.

Satin: Resme verdiği efekt ile saten etkisi yaratır. Default ayarları, Blend Mode: Multiply, Opacity %50, Angel 19°, Distance:11px, Size:14 px’dir.

Color Overlay: Resme renk kaplama efektidir. Blend Mode’un yanındaki renk kutusuna tıklayarak, açılan Color Picker’den seçilen renk ile Blend Mode daki seçime göre renk efekti ekler.

Gradient Overlay: İki yada daha çok rengin birbiri arasından yumuşak geçiş yaparak resmi boyar. Default ayarları resimdeki gibidir.

Pattern Overlay: Hazır Şablonları Kullanarak veya Define Pattern ile kendi yarattığınız şablonlardan oluşan desenler ile resme kaplama yapar.

Stroke: Resim altında etkisi ile dış kenarlarına çerçeve ekler. Position: Çerçevenin pozisyonunu belirler, çerçeveyi, Outside: Dış kenara, Inside: İç kenara, Center: Kenarların ortasına ekler. Fill Type: Doldurma tipini seçebiliriz. Çerçeveye, Color: Renk Doldurur, Gradient: Eğim vererek doldurur, Pattern: Desen vererek doldurur (Bunlardan daha önce bahsetmiştik).

Efektleri kısaca incelemiş olduk. Ancak bunların işlevlerini görebilmeniz için mutlaka Photoshop programını temin edip, satın almasanız dahi deneme versiyonunu indirip ( deneme versiyonun da kayıt yapmaya izin verilmiyor), kendinizin deneme yanılma yöntemi ile ve sabırla uğraşarak öğrenmenizden daha kolay yolu yoktur. Biz burada sadece basit şekilde inceleyerek, ileride ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanız için size bir kaynak yaratmış oluyoruz.

Bu bölümde adı çok sık geçen ve Photoshop’u kullanırken çok sık kullanacağımız bazı özelliklerinden, olan "Define Pattern" , "Fill" , "Stroke" efektlerini ve "Transform" özelliklerini de incelememiz gerekmektedir. Bu efektlere, Photoshop’un Ara yüzünde bulunan Edit Menüsünden ulaşabilirsiniz.

Şimdi bunları inceleyelim;

Define Pattern:
Öncelikle "Pattern" kelimesinin Türkçe karşılığının "Desen" olduğunu hatırlamalıyız. Böylece "Define Pattern" nin de "Desen Tanımlamak" olduğunu bilmeliyiz. Yani bu özellik ile programa bir mesaj vererek, "Resmimizi bir desen ile kaplamak istediğimizi" bildiriyoruz.

Bir örnek verirsek, 10×10 piksel ebatlarında yeni bir doküman açıp, içine bir şeyler çizdik, boyadık ve efekt vererek süsleyerek bir resim (desen) elde ettik. Şimdi bu resmimizi daha büyük ölçülerde 100×100 piksel ebatlarında başka bir dokümanımıza desen olarak kaplamak istiyoruz. Bunu Kopyala (Ctrl+C) – Yapıştır (Ctrl+V) yöntemiyle yapmaya kalkarsak hem çok zaman alır, hem de çok uğraştırır. Ayrıcada her zaman istenen etkiyi de vermez. Bu nedenle işlemi "Define Pattern" ile yapacağız. Öncelikle, desen olarak kullanacağımız 10×10 piksel ebatlarındaki dokümanımızın tamamını seçelim (Ctrl+A), [Şayet tamamını değil de bir kısmını, kullanacağımız desen olarak seçmek istersek, bunun için Araç kutusundaki seçim aracımız olan "Marquee Tool" dan birisi, örneğin, "Rectangular Marguee Tool " (M) ile seçimimizi yapmamız gerekiyor.] Daha sonra Edit > Define Pattern ile bu seçimimizi desen olarak programın hafızasına alırız. (Program, Edit/Define Pattern seçimini yapınca bir pencere açarak hafızaya aldığımız desen’e bir isim vermemizi ister. Buraya bir isim yazarsak ileride kullanacağımız zaman bize kolaylık sağlayacaktır.) Artık istediğimiz kadar Kopyala-Yapıştır yapsak da hafızada ki desen bilgisi değişmez ta ki başka bir Define Pattern yapıp da aynı isim ile kaydedene kadar.

Yukarıda ki Efektler bölümünde sık sık anlattığımız "kendiniz Define Pattern ile desen yaratabilirsiniz." açıklaması bunu ifade eder. Peki yarattığımız ve Define Pattern ile hafızaya aldığımız bu deseni nasıl kullanacağız?

Şimdi diğer bir özellik geliyor …

Fill:
Belirli bir seçili alanı veya Layer’ı bir renkle ve önceden seçilmiş bir desen ile doldurmaya, boyamaya yarar.

Bu pencereyi açıklayalım;

Contents: Use: Doldurma işlemini yaparken neyi kullanacağımızı belirliyoruz. Resmimizi, seçime göre: Foreground; Paletteki üst renk-çizim rengi, Background; Paletteki alt renk-zemin rengi, Pattern; "Define Pattern" ile hafızaya alınan desen (resimde, önceki sayfadaki örneğimiz seçilidir.), History; Undo bekleyen geçmişteki düzeltmeler, Black; Siyah renk, %50 Gray; siyah ve beyaz rengin tam ortası, White; beyaz renk ile doldururuz.
Blending: Mode: Önceden Layer Efektlerinde açıklanmıştı (Normal, Dissolve vs.). Opacity: Doldurma işleminin resme etki yüzdesi. Preserve Transparency: Bunu seçersek, yapılan işlem, Layer’daki şeffaf olmayan bölgelere etki edip, şeffaf olan bölgelere dokunmayacaktır.

Stroke:
Kenar çerçevesi düzenler. Bir Layer’ın tamamının yada içindeki resmin veya seçili bir alanın kenarlarını oluşturmak için kullanılan bir komuttur. Default olarak Paletteki Üst Renk-Boyama rengini kullanır. Ancak istenirse bu renk "Stroke" Penceresi içinden "Color Picker" den seçilen başka bir renk ile değiştirilebilir.

Stroke penceresinde, Stroke, Location, Blending bölümleri bulunur. Bunlar sırasıyla;

Stroke: "Width":Çizilecek çerçevenin kalınlığını pixel cinsinden belirler. "Color": Çerçevenin rengini belirler. Default olarak Paletteki üst rengi (Foreground) kullanır. Ancak yukarıdaki resimde Kırmızı renk ile gösterilen kısma tıklarsak, açılan Color Picker’den başka bir renk seçerek çerçeve rengini değiştirebiliriz.
Location: Çizilecek çerçevenin, resmin kenarının neresine çizileceğini tespit ederiz. "Inside": Kenardan içe doğru. "Center": Kenarın ortasına. "Outside":Kenarın dışına doğru.
Blending: Bu kısım daha önce anlatılanlar ile aynı olduğu için burada ayrıca değinmiyoruz.
"Stroke" un Photoshop uygulamalarında en çok kullanılan bir komutlardan biri olduğunu hatırlatırız.

Define Brush:
Birçok özelliği ile Define Pattern’e benzer. Ancak bu defa, "Edit > Define Brush" ile hafızaya alınan deseni, Tool Options Bar (Araç Seçenekleri Çubuğu) daki "Brush" listesine ekler. Tool Bar’dan Paintbrush Tool (B) aracını kullanırken, Tool Options Bar’da ki Brush listesinden hafızaya aldığımız deseni seçebiliriz. Bu taktirde Paletin boya-üst rengini kullanarak fırça etkisi ile boyar.

Animasyonu görmek için Tıklayın!

Efektleri incelerken, yaptığımız işlemler ile çok yakın alakalı olan Edit Menüsünde bulunan özelliklerden de bahsettik. Edit Menüsünü bu kadar inceledikten sonra burada bulunan çok önemli araçlar olan ve bir imajın boyutlarını değiştirmeye, eğip-bükmeye, şeklini değiştirmeye, perspektif vermeye ve yatayla yaptığı açıyı değiştirmeye, döndürmeye, yarayan "Free Transform" yada "Transform" dan da bahsetmeden, Edit Menüsü ile ilgili bu konuyu kapatmayalım istedik.

Edit > Free Transform yada Edit > Transform ile bu özelliklere ulaşabiliriz. Transform yapabilmemiz için resmimizin, transform yapacağımız yerini önceden seçmemiz gerekir. Şayet bu seçimi yapmazsak transform işlemi, o layerdaki bütün resimlere uygulanır. Bu hatırlatmadan sonra, "Free Transform" u açıklamadan önce "Transform" un alt menülerini açıklayalım.

Scale: Resmin enini boyunu değiştirmeye yarar. Bu işlem yanda resmi görünen ve imajın, altındaki-üstündeki yada sağındaki-solundaki küçük kutuların içe veya dışa hareket ettirilmesi ile yapılır. Köşelerdeki küçük kutular ile yapılacak değişiklik ise imajın her iki doğrultuda en ve boyunun değişimini sağlar.

Örnek resimde imajın tam ortasında bulunan simgesi, bölgenin merkez noktasını belirler. Photoshop’ta bir çok araçta karşımıza çıkacak olan merkez noktası simgesinin yeri değiştirilirse imajın ağırlık merkezi de değişmiş olur ve yapılacak açı değişikliklerinde yeni merkez noktası dikkate alınarak etki sağlanır. Burada konumuz olan transform işlemleri de bu yeni değişen merkez noktası esas alınarak yapılır. Bu özellik, Photoshop’un merkez noktasına etki eden bütün araçlarında aynı sonucu verir.

Rotate: Resmi, sağa-sola döndürmeye, yatayla yaptığı açıyı değiştirmeye yarar. Tool Options Bar da ki ayarlar ile bu işlemi çok düzgün bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin tam 45° döndürmek için açı penceresine 45 yazmak yeterlidir. Bunu gibi daha bir çok özellik tüm transformlar için Tool Options Bar da mevcuttur.

Screw: Resmin eğriliğini değiştirmeye yarar. Güzel şekiller elde edebilirsiniz.

Distord: Küçük kutucukların birbirinden bağımsız hareket ettirilmesi ile imajın biçimini değiştirir. "Render" edilmemiş "Text" lere uygulanmaz.

Perspective: Resme perspektif kazandırır. "Render" edilmemiş "Text" lere uygulanmaz.

Rotate 180°: Resmi bulunduğu konumdan 180° aksi yöne çevirir.

Rotate 90° CW: Resmi bulunduğu konumdan 90° saat yönünde çevirir.

Rotate 90° CCW: Resmi bulunduğu konumdan 90° saat yönüne ters yönde çevirir.

Flip Horizontal: Resmin sağını soluna çevirir.

Flip Vertical: Resmi baş aşağı çevirir.

Free Transform: Scale, Rotate, Flip gibi işlemlere kolaylık sağlamak amacıyla kullanabiliriz. Bu işlemleri manüel olarak yapmamızı sağlar. (CTRL+T)

Transform uygulamalarını daha iyi görmek için Tıklayın!

Bu bölümde Photoshop’un en önemli özelliklerinden birisi olan renklere etkisi üzerinde duracağız. Ana menüden, Image > Adjustments ile erişeceğimiz renk etkileşim menüsünü inceleyelim. Buradaki ayarlara, Layer Penceresi altında bulunan "Creat new fill or adjustment layer" ikonundan da ulaşabiliriz.

Bu harika renk efektlerini sırasıyla inceleyelim;
Levels: Level Penceresindeki, "Channel" açılır menüsünde bulunan RGB Modunda iken 4 channel seçeneği ile resimdeki renk aralıklarını ve min. max. değerlerini ayarlamayı sağlar. R modunda iken Kırmızı, G modunda iken Yeşil, B modunda iken Mavi renk aralığını belirlemeye yarar. Scanner ile taranan fotoğrafların orijinal renklerine döndürülmesinde çok yararlı olur. Örnekte, 255 olan Input Levels ayarı, 153 olarak değiştirilmesi ile resmin aldığı sonuç gösterilmiştir.

Auto Levels: "Levels" mantığını kullanarak optimal ayarlarla renklerde gelişme sağlar.

Auto Contrast: Resmin kontrastını optimal seviyeye getirir.

Curves: Renk ayarlarının eğrilerle yapıldığı, Level mantığı ile aynı şekilde çalışan bir efekttir. Curves Penceresinde, eğrinin üzerinde sol tuşa basılı tutarak istediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Tek rengin tonlarına uygulanırsa daha etkili sonuçlar verir.

Color Balance: Özellikle CMYK’dan RGB’ye geçişte renk değişimlerini açık, orta ve koyu ton olarak düzeltmede kullanılır.
Brightness/Contrast: Resmin aydınlık ve kontrast(zıtlık) ayarlarını değiştirir.

Hue/Saturation: Resmin, renk, aydınlık ve parlaklık ayarlarını değiştirmemize yarar. Ancak "Colorize" seçeneği işaretli ise tüm renklerin tonlarını değiştirir. Hue: Renk değeri, Saturation: Parlaklık, Lightness: Aydınlık.

Desature: Resmi siyah-beyaz hale getirir.

Replace Color: Resimde, seçilen bir rengi diğer bir renk ile değiştirir.

Selective Color: Kırmızı, sarı, yeşil, mavi, beyaz, mor gibi renkleri seçerek, resimdeki miktarlarını ayarlamaya yarar.

Channel Mixer: Resimde bulunan kırmız, yeşil ve mavi miktarlarında değişiklikler yapmaya yarar.

Invert: Resmin negatifini alır. (Ctrl+I)

Equalize: Aydınlık alanları daha aydınlık yaparak resmin parlaklığını arttırır.

Threshold: Resmin karanlık ve aydınlık noktalarını açığa çıkarır veya geri plana iter. Sonuçta resim siyah-beyaz olur.

Postarize: Resmin renk sayısını belirlememize yarar. Postarize Penceresindeki kutucuğa yazdığımız sayı kadar, renk sayısını o seviyeye indirir.

Frame#1: Resme çerçeve eklemeye yarar. "Border Width": Çerçevenin kenar kalınlığını, "Frame Widht": Çerçevenin kalınlığını belirler.

Variations: Resimdeki renkleri değiştirmeye yarar. Kırmızı, yeşil, mavi, sarı, mor, gibi renkleri daha çok kullanarak, bunlara ışık ve gölge verip, resimin reklerini değiştirir, yeni varyasyonlar yaratır. Bu işlemi, ilgili renk penceresinin üzerine, istediğimiz renk tonunu alana kadar sol tuş ile tıklayarak gerçekleştiririz.

Bütün bu anlatılanlar da Photoshop’un web’e etkisi üzerinde duracağımızdan daha önceden bahsetmiştik. Bu nedenle web’de az yer kaplaması için Photoshop da yaratacağımız grafiklerimizin, RGB formatında hazırlanması gerekir. Şayet RGB haricinde herhangi bir renk modun da ki hazır bir grafiği açarak, üzerinde değişiklikler yapmak isterseniz, Image > Mode menüsünden "RGB Color" a çevirmeniz uygun olacaktır. Örneklersek; web’de en çok kullanılan, GIF grafikler "Indexed Color" formatındadırlar (RGB Color formatında hazırlanıp, GIF olarak kaydedilen grafikler kayıt sırasında kendiliğinden "Indexed Color" a çevrilirler) ve bütün Layer özellileri iptal edilmiştir. GIF’ler, üzerinde çalışmak için mutlaka Image > Mode menüsünden RGB Color’a çevrilmelidirler. Ancak JPEG olarak kaydedilen grafikler, zaten RGB formatında olduklarından Layer özellikleri de aktifdir.

Yararlanılan Kaynak: aeystudio
Yeniden Düzenleme Skullcrusher

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. Visandro
    Salı, 08 Haz 2010 zamanında 00:46 | #1

    Sağolasın, yararlı bilgileri derleyen basit, sade, anlaşılır bir paylaşım olmuş. Eline sağlık :wink:

  1. şimdilik geri bağlantı yok