Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
Photoshop : Katmanlar (Layers) | Skullcrusher | ORG
   
 
 

Photoshop : Katmanlar (Layers)

Salı, 24 Eki 2006 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


"Layer" ları açmak için Ana Menüden, "Window > Show Layers" yolunu kullanıyoruz. (Kapatmak için ise "Window > Hide Layers" yolunu seçiyoruz.) Katmanlar olarak da ifade edilen Layer’ lar Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. Resmimizi hazırlarken yaptığımız her desenin, yazının, grafiğin birbirine karışmamasını, değiştirmek istediğimizde her birine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. Resmimizi hazırlarken, resme ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman açılarak yapılmalıdır. Yani meydana getireceğimiz resmimiz, üst üste gelmiş katmanlar bütünüdür. Katmanların her birisi birbirinden bağımsızdır. Onların yerlerini istediğimiz gibi değiştirebilir, her birine ayrı ayrı çeşitli Effect’ ler (yeni adıyla "Layer Style") uygulayabilir, saydamlaştırıp, altındaki katmanın görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.

Şimdi bu anlattıklarımızı uygulamalı olarak görelim;

Açılan New penceresi ile yeni açılacak dokümanımızın hangi özelliklerde olacağını belirliyoruz. Bu Pencereyi biraz açıklayalım, Name kısmını dokümanınıza (resminize) bir ad vermek için kullanabilirsiniz. Image Size bölümünde, resmimizin genişliğini (Width), yüksekliğini (Height) pixel cinsinden ne olacağını yazacağız. Bütün resim işleme programları gibi Photoshopta da ölçü birimi pixel olduğundan bu kısmın pixels olarak kalması çok önemlidir. Resolution penceresi ise resmimizin pixels/inch cinsinden çözünürlüğünü belirliyoruz. Bu sayfalarda Photoshop ile web sayfalarımızda kullanılacak resimleri düzenleyeceğimizi var sayarak ve resmimizi web de yayımlayacağımızı düşünerek monitör çözünürlükleri de 72 pixel olduğundan Resolution bölümünün mutlaka 72 pixels/inch olması gerekiyor. Yani monitör de 1 inch (2,54 cm) lik bir alanda de 72 pixel görünecektir. Mode kısmı, yine monitörler açısından ekran görüntü renkleri olan RGB Color olarak kalacaktır. Contents bölümünü resmimizin arka plan rengini belirleyeceğimiz bölümdür. Yani imajımız hangi renk üzerine oturacak? Bu bölümde White, Background, Transparent olarak 3 seçenek görüyoruz. White, seçilirse arka plan renginin beyaz olur. Background, Araçlar Kutusunu açıklarken sözü edilen Renk Seçim aracında (Palet’te) alttaki rengi ifade eder.

Yan taraftaki resimde görüleceği üzere, Background (Alttaki Renk) Sarı, Foreground (Üstteki Renk) Mavidir. Resimdeki Sarının olduğu yere hangi rengi verip, "Contents" bölümünde, Background seçeneğini işaretlersek imajımızın arka plan rengi o renk olur. İsterseniz, ‘a tıklayarak Background Mavi, Foreground Sarı olarak renkleri yer değiştirebilir (Klavyedeki X Tuşu) yada ‘a tıklayarak da default ayarlara (Background Beyaz, Foreground Siyah) geçebilirsiniz. (Klavyedeki D Tuşu).

Transparet seçilirse, resmimizin arka plan rengi olmayacak, resim penceresinin zemini yandaki resimdeki gibi görünecektir. Transparent olan resimler, yerleşecekleri web sayfalarının arka plan rengi (<body bgcolor="#FFFFFF"> FFFFFF renk kodudur.) ne olursa olsun o renk ile uyumlu olacaklardır.

Tüm her şeyi ayarladıktan sonra OK a basıp sayfamızı açıyoruz ve Layer ları tanımaya devam ediyoruz. Eğer Layer sekmesi görünmüyorsa Ana Menüden, "Window > Show Layers" ile Layerlarımızı aktif hale getiriyoruz. İlk açılışta Layer Penceresi görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Şimdi resmimize yeni bir Layer ekleyerek, Layer Penceremizi biraz daha iyi tanımaya çalışalım.

Ana Menüden "Layer > New > Layer" ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N) Yeni Layer i, ayrıca Layer Penceresinin altında bulunan ‘a tıklayarak da açabiliriz.

New Layer Penceresini incelersek;

Name: Yeni Layer’ ımıza bir isim verebiliriz.
Use Previous to Create Clipping Mask: Alttaki Layer ile beraber hareket ettirmek istersek burayı işaretliyoruz.
Color: Yeni Layer’ımızı diğerler layer lardan ayırabilmek için bir renk seçebiliriz.
Mode: Altındaki layer ler ile çalışma tarzını buradaki listeden seçebiliriz.
Opacity: Layer ımızı saydamlaştırmak, şeffaflaştırıp, altındaki layer’ın görünmesini sağlamak için % değeridir. 100% değeri Layer ımızın mat, saydamlaşmamış halidir. Bu değeri % cinsinden düşürdükçe saydamlaşarak alttaki Layer ın görüntüsünü açar. İki Layer beraber görünürler.

Alttaki 1.Layer kırmızı, Opacity değeri: %100, Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %100

Alttaki 1.Layer kırmızı, Opacity değeri: %100, Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %36

Layer penceremiz daha yakından tanımak için yandaki resmi inceleyelim:
01-/ Göz (Indicates layer visibility): Layeri görmemizi sağlar, şayet fare ile gözün üzerine tıklayıp kapatırsak o layer’i resmimizde göremeyiz. Açık olan Layer’i gösterir.
02-/ Link layers: Layer ları birbirlerine bağlar, link oluşturur. Zincir ile işaretlenmiş Layer lar beraber hareket etmek zorundadırlar.Yani birbirleri ile alakalı olmuşlardır.
03-/ Efekt Uygulaması (Add a layer style): Layer ımıza çeşitli efektler uygulamamızı sağlar. Tıkladıktan sonra açılan pencereden bir efekt seçersek seçtiğimiz efektin işaretlendiği Layer Style penceresini açar.
04-/ Maskeleme Aracı (Add a mask): Layer e mask ekler.
05-/ Renkleri ve Tonlarını değiştirme Aracı (Create new fill or adjustment layer): Mevcut renklerimizde çok güzel değişiklikler yapmamızı sağlayan özellikleri çalıştırır. Uygulamalarda daha çok inceleyeceğiz.
06-/ Yeni set yaratma Aracı (Create new group): Daha sonra inceleyeceğiz.
07-/ Yeni Layer Yaratma Aracı (Create a new layer): İmajımıza yeni bir layer ekler.
08-/ Layer’i silme Aracı (Delete layer): İptal etmek istediğimiz için işaretlediğimiz layer i siler.
09-/ Mode:Yukarıda anlatılmıştır.
10-/ Layer’deki transparent pixel leri kilitler.
11-/ Layer’in üzerinde herhangi bir boyama işlemini engeller.
12-/ Layer’deki transparent pixel leri kilitler.
13-/
Layer’i bütün müdahalelere karşı kilitler.
14-/ Opacity:
Yukarıda anlatılan Matlık değerini ayarlayabilirsiniz.
15-/ Fill: Doluluk değeri, opacity gibi görünürlükle ilgili.
16-/ Layer seçenekleri:
Buradan yeni Layer yaratabilir, seçilen Layer in kopyasını çıkarabilir, Layer i silebilir, Layer özelliklerini görebilir, Layer Style de Blending Seçeneklerine ulaşabilir, Layer leri birbirleri ile birleştirebilirsiniz.

Bir kaç küçük uygulama yaparak Layer penceresini biraz daha yakından tanıyalım; Daha önceden gördüğümüz gibi, şayet kapalı ise, Ana Menüden, "Window > Show Layers" ile Layer penceresini açalım.

Yeni bir imaj başlamak için Ana Menüden "File > New" seçiyoruz yada Ctrl+N klavye kısa yolunu kullanarak dokümanımızı açıyoruz. Önceden gördüğümüz New penceresi karşımıza geliyor. Ayarlarımızı yapalım, Name bölümüne bir isim yazabilirsiniz veya boş bırakabilirsiniz. Nasılsa kayıt sırasında bir isim vereceksiniz! Biz yine "Untitled-1" yazıyoruz.

Width bölümüne 250 yazıyoruz, Height bölümüne de 250 yazıyoruz pixel ler olduğu gibi kalıyor. Resulation 72 pixels/inch, Mode: RGB Color, Contents de ise White’ı işaretliyoruz. Bu verdiğimiz değerlere göre imajımız, 250 x 250 Pixel ölçülerinde yani Kare şeklinde, 72 pixels/inch çözünürlükte, RGB (Red:Kırmızı, Green:Yeşil, Blue:Mavi’dir. Monitörler için Ana Renkler modu) Renk modunda ve beyaz zeminli olacaktır. OK deyip resmimizi açıyoruz.

Çizimlerimizi daha düzgün yapmak için, mesafelerini ayarlamak için resmimizin etrafına Ruler (Cetvel)’i açmamızda fayda vardır (View > Show Rulers).

Burada bir hatırlatma yapalım, eğer Photoshop’a çok yabancıysanız, bu anlattıklarımız size çok tuhaf gelebilir. Bu nedenle öncelikle Photoshop Programını edinip, bilgisayarınıza kurmanız ve bir süre sağını solunu iyice kurcalayıp, aşina olmanız gereklidir.

Resmimizi çizmeye başlayalım; Öncelikle Layer Penceresinden tuşuna basarak yada "Layer > New > Layer" ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N) Bu yeni layer imızın üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan pencereden Layer Properties i seçip Name kısmına, "Daire" yazalım. Böylece Yeni Layer ımıza "Daire" adını vermiş olduk.

Daha sonra Tool Box dan Marquee Tool dan Elliptical Marquee Tool u seçerek "Daire" Layer ımızın içine istediğimiz boyutta bir daire çizelim. Düzgün bir daire çizmek için bir elimiz de fare ile daireyi çizerken diğer elimizi de klavyemizde Shift tuşuna basılı tutalım (Çizim Bitene Kadar!). Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin elips olacağını, tam daire yapmak için çok uğraşacağımızı hatırlatırız. Şimdi çizdiğimiz bu daireyi boyamak için Swatches penceresinden bir renk seçelim. (Window > Show Swatches) Biz burada Kırmızı’yı seçtik (RGD Red). Renk Değişim Aracında (Palet’te) üstteki renk "Foreground" Kırmızı oldu. Tekrar Tool Box dan bu defa Paint Bucket Tool’u seçerek dairemizi seçtiğimiz kırmızıya boyamak için seçili alanın üzerine bir kere tıklıyoruz. İşte bu kadar. Artık "Daire" isimli Layer ımız da Kırmızı renkte bir Dairemiz var.

Tekrar Layer Penceremize gidip, basarak ikinci bir Layer açalım. Bu Layer ımıza da yukarıda bahsettiğimiz şekilde " Kare" adını verelim. Artık "Kare" adında ikinci bir Layer ımız oldu. "Kare" Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz açık – görünür olacak), tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip bu defa Rectangular Marquee Tool u seçerek yine Shift tuşunu basılı tutarak istediğimiz büyüklükte bir kare çizelim. Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin dikdörtgen olacağını, tam kare yapmak için çok uğraşacağımızı bir kez daha hatırlatırız. Karemizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Lacivert’i seçtik(RGB Blue). Bu defa Renk Değişim Aracında (Palet’te) üstteki renk "Foreground" Lacivert oldu.Tekrar Tool Box’dan Paint Bucket Tool’u seçip, imajımızda seçili olan karemizin içine tıklıyoruz. İkinci Layer’imiz olan "Kare" isimli Layer ımız da da Lacivert renkte bir Karemiz oldu.

Layer’leri daha iyi tanımak ve mantığını anlamak için "Kare" isimli Layer’ imiz deki Kareyi Dairemizin üzerine sürükleyerek taşımak için Tool Box ‘tan Move Tool aracını seçip , Karenin üzerine basılı tutarak Dairenin üzerine sürükleyerek taşıyoruz. Layer Penceresine dikkat ederek, gördüğünüz gibi Resmimizde, Layer sırasına göre Layer Penceresindeki alttaki "Daire" Layer’ında olan daire altta, üstteki "Kare" Layer’ında olan kare üstte duruyor. Arzu edersek bunların yerini değiştirmemiz de mümkündür. Yani Daireyi üste, Kareyi alta alabiliriz. Şöyleki; Layer penceresine gidelim, "Daire" Layer’ına tıklayalım, faremiz üzerinde iken basılı tutarak üstteki "Kare" Layer ının üzerine sürükleyelim (Layer Order), artık Daire, Karenin üzerinde yer aldı. Layer leri yer değiştirmek için bunun tersini de, üstteki layer’i sürükleyerek alttaki layer’in altına taşımak suretiyle de yapabiliriz. Yani Layer ler birbirlerinin altına ve üstüne sürüklemek suretiyle taşınabilirler, böylece içlerinde çizili olan resimlerde birbirlerinin altında ve üstünde olmak üzere yer değiştirmiş olurlar (Layer Order).

Yaptığımız imajımızı PSD Formatında kaydedelim ki tekrara açtığımızda Layer’ lerimiz kaybolmamış (kapatılmamış) olsun. Aksi halde bütün Layer ler birleşecek, imajı açtığımızda Layer Penceresinde sadece tek bir "Background" ‘da Kırmızı bir daire resmi ve Lacivert bir kare resmi görünecek, Daire ve Kare isimli 2 adet Layer görünmeyecektir.

İmajımızı PSD Formatında kaydettikten sonra, Layer özelliklerini biraz daha inceleyelim.

Layer Penceresinden tuşuna basarak yada "Layer > New > Layer" ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N) Layer Properties’de Name kısmına, "Dikdörtgen" yazalım. Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz açık – görünür olacak), tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip Rectangular Marquee Tool’u seçerek (bu defa Shift tuşuna basılı tutmadan) istediğimiz büyüklükte bir Dikdörtgen çizelim. Eğer çizim sırasında Shift tuşunu basılı tutarsak çizimimizin Kare olacağını bir kez daha hatırlatalım. Dikdörtgenimizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Yeşil’i seçtik (RGB Green). Bu defa Renk Değişim Aracında üstteki renk "Foreground" Yeşil oldu. Tekrar Tool Box’dan Paint Bucket Tool’u seçip, imajımızda seçili olan dikdörtgenin içine tıklıyoruz. Layer Penceremizde Üçüncü Layer’imiz olan "Dikdörtgen" isimli Layer ımız da da Yeşil renkte bir Dikdörtgenimiz oldu.

Önceden gördüğümüz gibi resmin içinde Layer ları (Layer ların içindeki resimleri) sürükleyerek taşımak için Tool Box ‘tan Move Tool aracını , seçip sürükleyerek taşıyorduk. Move Tool Aracının özelliklerinden bahsedersek, bu aracı seçtiğimizde, Tool Options Bar’a dikkat edersek, "Auto Select Layer" kutucuğunu görürsünüz. Şayet bu kutucuk işaretli değilse, Move Tool Aracını resmimizin içindeki herhangi bir resmin üzerinde sağ tuş ile tıklarsak o resmin hani Layer de olduğu en üstte olmak üzere altındaki bütün Layer ların listesini gösterir. Buradan Layer Penceresindeki istediğiz Layer’ i seçebiliriz. Ancak bu kutucuk işaretli ise Move Tool Aracını hangi resim üzerine tıklarsak, Layer Penceresinde o resmin Layer’ ını otomatik olarak seçer.

Layer Penceresinde Layer de bulunan göz şekline ise tıklarsanız, "Göz" ikonu kaybolur ve o layer a ait resim imajımız da görünmez. Resmi tekrar görmek için "Gözün" kaybolduğu ikonuna tekrar tıklayıp "Göz" ikonunu aktif hale getirmemiz gereklidir. Yani istemediğimiz layer ları resimden silip, sonradan pişman olmaktansa, "Göz" ikonu ile kapatıp, tekrar açabiliriz.

Layer Penceremizin boyutlarını sağ alt köşesinde bulunan noktasından tutup çekerek büyültüp, küçültebiliriz.

Resmimizi, tekrar PSD Formatında kaydedelim ( File > Save ).

Resmimizi PSD Formatında kaydettikten sonra, Layer Penceremizde üst köşede bulunan ‘un özelliklerini de biraz daha inceleyelim. Bu yan ok tuşuna basınca, Layer’ ları Kontrol Penceresi açılır. Bunları yukarıdan aşağıya doğru sırası ile inceleyelim;

New Layer: Yeni bir Layer yaratmamıza yarar.
Dublicate Layer: İşaretleyerek seçtiğimiz (mavi renk olan ve önünde fırça resmi bulunan ) Layer’in bir kopyasını çıkarıp yeni bir layer olarak Layer Penceresine yerleştirir.
Delete Layer: İşaretli Layer’i siler.
New Group: Yeni bir Layer Group oluşturur.
Layer Properties: İşaretli Layer’in Özelliklerini açar.(Layer’e yeni bir ad verebiliriz,adını ve rengini değiştirebiliriz.)
Blending Options: İleride göreceğimiz efektleri düzenlememize yarayan ve çok sık kullanacağımız "Layer Style" Penceresini açar. ("Harmanlama-Karışım Seçenekleri" penceresi de denebilir).
Merge Down: Layer bir altındaki Layer ile birleşip tek bir Layer yapar.
Merge Visible: Merge Visible seçeneği ile sadece görünen Layer ları birleştirip tek bir Layer yapar, görünmeyen Layeri yalnız bırakır.
Flatten Image: Bütün Layerleri birleştirip kapatır. Resmimizi bu şekilde kaydedip kapatırsak, bir daha açtığımızda Layer larımızı göremeyiz.
Palette Options: Layerlerin içlerindeki küçük pencerelerin (Paletlerin) büyüklük ve küçüklüklerini ayarlamamızı sağlar veya pencereleri yok edip Layer Penceresinde sadece Layer adlarını gösterir.

Layer Penceresine herhangi bir Layer’e Sağ tuş ile tıklarsak yandaki şekildeki gibi yeni özellikleri açılır. Gerçi bu özellikleri ileride Maskeleme, Type Tool yazı aracı kullanımı ve imaja filitrelerin uygulanmasında daha geniş olarak açıklayacağız. Ancak Layer penceremizi tanımak açısından burada da kısaca göz gezdirmek zorundayız. Şimdi sadece aktif olmayan pencereleri açıklarsak;

 

Enable Layer Mask: Layer’e uyguladığımız maskelemeyi aktif hale getirir.
Rasterize Layer: Photoshop’un Yazı Aracı olan Type Tool ile bir yazı (Text) yazdığımızda bu yazıya direkt olarak filtreleri uygulayamayız. Bunun gibi Photoshop’un Türkçe karakterleri tanımama özelliği olduğundan yazılarımızda Türkçe karakter kullanamıyoruz. Örneğin küçük harf ile " ı " yazamıyoruz. Bu nedenle önce küçük harf ile " i " yazıyoruz. Daha sonra Layerı "Rasterize Layer" ile rasterize ederek, yazımızı "Text – yazı" özelliğinden çıkarıp, " i " harfini üzerindeki "nokta (.)" işaretini Marquee Rectanguar ile işaretleyip seçerek siliyoruz. İşte artık küçük bir " ı " harfimiz oldu.
Copy Layer Style: Layer üzerine evvelce uygulanmış Efektleri kopyalar. (Photoshop’un eski sürümlerindeki "Efektler" adının 6.0 sürümü ile "Layer Style" olarak değiştiğinden evvelce bahsetmiştik.)
Paste Layer Style: Kopyalanmış Efektleri seçilen Layer’e yapıştırır.
Clear Layer Style: Layer daki efekti siler.

Layerlar ile ilgili bir kaç konuya daha değinmek gerekiyor. Bu bölümde Layer’ı seçme "Select Layer Transparency" işlemini yani Layer’ın Transparent Seçimini anlamaya çalışacağız. Hatırlarsanız evvelce Layer’ın içindeki küçük pencerelerden bahsetmiştik. Örnek resmimizdeki "Kare Layer" a dikkat edersek, küçük pencere içinde resmimizdeki mavi renkli kare şeklini görürüz. Buradaki mavi rengin etrafında karelere ayrılmış alanlar Transparent zeminleri ifade eder. Bunun anlamı şu dur; layerdaki mavi renkli imaj altındaki Layerda ne renk varsa o rengin üzerinde kalır ve karelere bölünmüş alanlar alttaki resmin rengini alır. Örneğimizdeki resmimizde "Kare" adlı Layer seçili iken Fırça Aracı [Paintbrush Tool-(B)] ile mavi renkli karemizin dışından üzerine doğru başka bir renkte bir çizgi çizelim. Layer’ın içindeki küçük pencere, şeklini alır. Yani çizdiğimiz şekil karenin dışından başlayarak içine girdi dolayısıyla mavi renkli kare şeklimizin dışına taştı. Oysaki biz, çizdiğimiz bu şeklin sadece mavi renkli karemizin içinde kalmasını, dışarıya taşmamasını istiyoruz. Bunun kolay yolu Layer’ın içindeki pencereye sağ tuş ile tıklayarak (veya Ctrl+sol tuş ile tıklayarak), açılan pencereden "Select Layer Transparency" komutunu seçmekle imajımızdaki mavi renkli karemizi seçili hale getiriyoruz. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz, Fırça Aracı ile boyama işlemini tekrar yapalım. Bu defa görüyoruz ki sadece seçmiş olduğumuz mavi renkli karemizin içine çizim yapabildik. karenin dışına ise Fırça Aracı çalışmadığı için herhangi bir çizgi çizemedik.

Kısaca özetlersek, "Select Layer Transparency" komutunu ile imajımızda aynı Layer içinde ve sadece seçtiğimiz kısma müdahale edebiliyoruz.

Photoshop’un bizim için çok faydalı bir özelliğini daha inceleyelim. Ana Menüden, Layer/Arrange ile Arrange‘ı açalım. Arrange, Layerlardaki şekillerimizin imaj penceresinde ayarlamak, düzenli bir şekilde sıraya sokmak, birbirleri arasındaki yerlerini düzenlemek için kullanacağımız çok kolaylıklar sağlayan bir özelliktir.

Bring to Front: Seçtiğimiz Layer’ı Layer Penceresinin en üst sırasına taşır.
Bring Forward: Seçtiğimiz Layer’ı Layer Penceresinde bir üst sıraya taşır.
Send Backward: Seçtiğimiz Layer’ı Layer Penceresinde bir alt sıraya taşır.
Send to Back: Seçtiğimiz Layer’ı Layer Penceresinin en alt sırasına gönderir. (Background’un üstüne.)
*Hatırlatma yapalım, biliyorsunuz ki Layer Penceresinde, üstte olan Layera ait resim, imaj penceresinde de bir alttaki Layer resminin üstünde yer alır. Biraz karışık oldu alt-üst derken, ama sizler deneyerek daha kolay anlayabilirsiniz… :-) )

Tekrar Ana Menüden, Layer > Aling Linked ile Aling Linked‘i açalım. Aling Linked, zincir ile link yaptığımız Layerlara ait imajların imaj penceresinde düzenlenmesini, hizalanmasını sağlar. Arrange’den farkı ise buradaki değişiklik Layer Penceresinde değil de sadece imaj Penceresinde olur. Yani Layerların sırası değişmez. Seçilen Layerdan hangi Layer’a ile link veridi ise link verilen Layer’a ait resim seçilen Layerdaki resme göre imaj penceresinde hizalanır, düzenlenir. Bu özellik, "Araç Seçenekleri Çubuğu"ndan da kontrol edilebilirler.

Bunları Açıklayalım;
Top Edges: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin hizasına çekerek, üst kenarına hizalar.
Vertical Centers: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin hizasına çekerek, dikey olarak ortalar.
Botton Edges: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin hizasına çekerek, alt kenarına hizalar.
Left Edges: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), sol kenarına hizalar.
Horizonal Centers: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), yatay olarak hizalar.
Right Edges: İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer’e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), sağ kenarına hizalar.

Yararlanılan Kaynak: aeystudio
Yeniden Düzenleme Skullcrusher

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. ahmet
    Perşembe, 23 Tem 2009 zamanında 21:25 | #1

    Hacı uğraşmışsın, yazmışsın. Photoshop’una hayranım. Baştan başladım, tüm çalışmalarını takip ederek geliyorum. İnşallah öğreneceğiz bir şeyler :) Sağolasın teşekkürler paylaşımların için.

  1. şimdilik geri bağlantı yok