Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
PS Uygulama 10: Animasyonlu YılBaşı Kartı Yapmak | Skullcrusher | ORG
   
 
 

PS Uygulama 10: Animasyonlu YılBaşı Kartı Yapmak

Cuma, 29 Ara 2006 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Yeni yıla bir iki gün kala sizlere bir uygulama daha paylaşmak istiyorum. Yeni yıl için anlamlı bir uygulama. Bu uygulamada animasyonlu yıl başı kartları yapmayı öğreneceğiz. Biraz uzun ama yapması çok zevkli bir çalışma. Meyvesini ele aldığınızda eminim sevineceksiniz :)

 

 

 

1-/ İlk olarak yeni bir belge açalım (CTRL+N) ve bunu 640×300 px yapalım.

2-/ Şimdi bir arka plana ihtiyacımız var. Bu gök yüzünü oluşturacağı için hafif mavi tonda bir renk seçiyoruz.

3-/ Ardından sıra gök yüzünü yapmaya geldi. Bunun için "Filter > Render > Clouds" filtresini uyguluyoruz.

4-/ Yeni bir katman yaratın. Bu katmana zemindeki kar tabakasını yapacağız. Yeni katmanı yarattıktan sonra ana renk olarak beyaz ı seçin. Beyazı seçtikten sonra tabanda bir kar tabakası yapın.

5-/ Tabanı yaptıktan sonra sıra yazımıza geldi. Text Tool a tıklayıp yazınızı yazın. Ben haliyle Skullcrusher.org yazdım :)

6-/ Tabandaki kar katmanını, yazı katmanının üstüne taşıyın. Öyle daha iyi bir görüntü oluşuyor.

7-/ Yine yeni bir katman yaratın. Bu katmana kar efekti uygulayacağız. Daha doğrusu kar yapacağız.

8-/ Kar yapmak için Brush Tool u seçin. Kendinize yumuşak bir fırça seçin büyüklüğü 20 px falan ayarlayın ve gelişi güzel noktalamaya başlayın. Ardından fırçanızın büyüklüğünü küçültün 5-7-10 px gibi bir değer verin ve ufak kar taneleri için yine gelişi güzel noktalama yapın.

9-/ Kar efekti yaptığınız katmanın bir kopyasını oluşturun. Kopya olan seçili iken Move Tool aracını seçin ve klavyeden yukarı tuşuna basarak kopya karlarımızı resmimizin yukarısına, dışına sürükleyelim. Kopya katmanın tabanı ile resmin tavanı aynı hizaya gelince durun. Ardından kopya ile asıl kar katmanını seçip "sağ tık > merge layers" ile birleştirin. Bunun amacı kar katmanını 2 kat uzatmak ve animasyon yapılacağı zaman bize kolaylık sağlamak.

10-/ Kar katmanımızı göze basarak görünmez hale getirelim. Şimdi yazdığınız yazının üzerine kar birikintileri yapacaksınız. Bunun için Brush Tool u seçin ve (resmi yakınlaştırın daha kolay yapmanız açısından) harflerin üzerine kar birikintileri yapın. İşinizi bitirdikten sonra Kar katmanını görünür yapmayı unutmayın.

11-/ İşin resim kısmını 10. adım itibari ile bitirdik. Artık işimiz Image Ready (IR) ile. Yaptığımız çalışmayı IR e geçirmek için (Shift+Ctrl+M) kısa yolunu kullanabilirsiniz.

12-/ IR de altta görünen Animation penceresinde (Window > Animation), köşedeki ok işaretine basarak çıkan menüden "New Frame" i seçin. Böylece yeni bir kare oluşturacaksınız.

13-/ Oluşturduğunuz yeni frame i seçin, o seçiliyken katmanlardan kar katmanını seçin. Kar katmanı mavi bir çerçeve ile gösteriliyor olmalı. Hatırlarsanız, 9. aşamada kar katmanını bir kopyasını üzerine yapıştırıp 2 kat uzatmıştık. Şimdi ondan yararlanma vakti :) . Kar katmanı seçili iken Move Tool u seçip klavyeden aşağı ok tuşu ile aşağı indirmeye başlayın. Bu sefer katmanın tavanı ile resmin tavanı kesişinceye kadar indirin. (Not: Ben tavanlar kesişene kadar dedim ama asıl demek istediğim aynı görüntüyü yakalayana kadar aşağı indireceksiniz. O da tabanların kesiştiği yerde yada az aşağısında olabilir. Frame 1-2 arasında gidip gelerek bakabilirsiniz tutup tutmadığına.)

14-/ Bu işi de tamamladıysanız artık animasyonumuzu verebiliriz. 2. yarattığınız frame seçili iken yine o köşedeki ok a gidin. Menüden "Tween…" i seçin. Eklenecek Frame sayısı olarak 15 değerini girin ve okeyleyin. Artık animasyonumuz hazır kaydedebilirsiniz. İsterseniz önce play e basıp izleyin :) (Not: Eğer 13. maddede hizalamayı tam yaptıysanız ilk frame ile son frame aynı olacaktır. Bu da animasyonda az bir duraksamaya neden olur. Bunun için en son frame i silebilirsiniz)

15-/ Kaydetmek için File > Save Optimized As… diyebilirsiniz.

İşte uygulamamızın meyvesi :)

Kolay gelsin :)

Kaynak: http://www.devclever.com/animated-christmas-cards.html
Çeviri: Skullcrusher

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok