Lütfen destek için Facebook sayfamızı beğenin. Teşekkürler :) Kapat
PS Uygulama 8: Yuvarlak Boru Yapmak | Skullcrusher | ORG
   
 
 

PS Uygulama 8: Yuvarlak Boru Yapmak

Cumartesi, 11 Kas 2006 Photoshop yorum ekle yorumlara git


   
Yorum ekleyin
  Facebook'ta paylaşın
  Twitter'da paylaşın


Photoshop da ki bu uygulamamızda yuvarlak bir boru nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Sonrasında Hue And Saturation özelliği ile değişik renklerini elde edeceğiz.

 

 

 

 

1-/ Bu işleme başlamadan önce eni ve boyu aynı olan yani kare bir doküman açıyoruz.. Ben 600×600 piksellik beyaz zeminli bir doküman açtım. Daha sonra rectangular marquee tool ile 100 piksel yüksekliğinde bir alan seçtim. Daha sonra bu alanı benim borumun zemini oluşturacak renge boyadım. Ben burada koyu maviyi seçtim. (Skull Not: Ben kırmızı aldım) Siz istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

 

2-/ Şimdi koyu kırmızı alanımızdan başka bir alan daha seçip boyamamız gerekiyor. Bu alan bizim borumuzun parlamalarını oluşturacak. Bunun için daha önce seçtiğim alanın yarısı kadar yani 50 piksellik bir alan seçiyorum ve bunu daha açık bir kırmızı ile boyuyorum. Bunu da koyu kırmızı alanın üst kısmına yerleştiriyorum.

 

3-/ Şimdi bu iki rengin kesiştiği bölgedeki alanı seçmem lazım. Bu alanın yarısı açık renk yarısı koyu renk olmalı. Ne demek istediğimi aşağıdaki resimde daha iyi anlayacaksınız. Şimdi bu seçili alana Filter > Pixelate > Color Halftone filtresini uygulayalım. Ayarlarında ise Max Radius: 10 px olsun. Aşağıdaki gibi bir görüntü oluşması lazım.

 

4-/ Şimdi sıra geldi bunu biraz dağıtmaya :) Marquee tool seçerek alttaki açık ve koyu alanların hepsini seçiyoruz. Daha sonra Filter > Blur > Motion Blur filtresini uygulayacağız. Ayarlarını ise Angle: 90 Distance: 60px olarak verelim. Daha sonra Filter > Sharpen > Sharpen filtresini uygulayacağız. Bunu iki kere uygulamamız gerekiyor. O yüzden CTRL+F yapmamız gerekiyor. (Apple kullanıcıları Kontrol yerine Elma tuşuna basmalı) Görüntümüz şimdi şöyle olmalı :

 

5-/ Şimdi sıra geldi bunu dairesel hale getirmeye. Korkmayın işimizin en kolay kısmı bu :) Filter > Distort > Polar Coordinates dan Rectangular to Polar ı seçiyoruz.

 

6-/ Şimdi de Circular Marquee Tool ı seçiyoruz ve boru şekline gelecek şekilde kesip istediğimiz bir zemine oturtuyoruz.

 

7-/ İşte hepsi bu kadar. Daha sonra isterseniz bunları Hue And Saturation (Image > Adjustments > Hue Saturation) ile oynayarak istediğiniz renklere getirip çok hoş bir kombinasyon yapabilirsiniz.

 

Kaynak: AdobeEğitim (Nuket Tasçı)
Düzenleme: Skullcrusher

Güncellemelerden anında haberdar olmak isterseniz yazıları
Rss , Twitter ya da Facebook ile takip edebilirsiniz. :)
  1. zuhal
    Salı, 09 Haz 2009 zamanında 13:58 | #1

    Teşekkürler.

  1. şimdilik geri bağlantı yok